PARTI FIGURINER. Porslin. 6 st. Bl a Lippelsdorf, GDR, B&G, Hummel.
220399. PARTI FIGURINER. Porslin. 6 st. Bl a Lippelsdorf, GDR, B&G, Hummel.
1 st flicka vallar gäss, höjd 18,5 cm, stämplad
1 st kvinna mjölkar ko, höjd 18 cm, Bing & Gröndahl. Stämplad B&G 2017, LA, Axel Locher.
1 st man, höjd 17 cm, stämplad Lippelsdorf, GDR
1 st kvinna, höjd 17 cm, stämplad Lippelsdorf, GDR
1 st fiskare, höjd 25 cm, stämplad
1 st pojke med fiol. Höjd 13,5 cm. Märkt Original Hummel studies Copyright, Beswick England 909.
Bruksskick
Mjölkande kvinna med horn lagat på ko.
Hand lagad på man.
Avslag på hundöra.
Bruksskick
Hand lagad på man.
Avslag på hundöra.