(VERELIUS, OLOF & SCHEFFERUS, JOHANNES. Gothrici & Rolfi Westrogothiae regum historia. Lingua antiqua gothica conscripta; e. m. s. vetustissimo edidit, & versione notisq.... Uppsala,Henrik Curius, 1664).
Liten 8:o. 166 x 95 mm. (8), 288, 237-240, 129, (43), 34, (14) s. Titelbladet, fjärde bladet och de sista (14) sidorna ersatta med handpräntade avskrifter. Litet nött senare (sent 1800-tal) halvfranskt band med rikt guldornerad rygg, upphöjda bind, etikett av rött skinn och marmorerade pärmpapper. Spår efter avlägsnat utklipp, förmodligen antikvariatskatalog, på bakre pärmens insida=Bitvis fläckig inlaga. Några papperslagningar, smärre textförluster s. 85/86 och 179. Svag namnteckning (tvättad) i marginalen på ett flertal blad: Christian Ekengren (?). Carl Magnus Carlanders exlibris.
Collijn spalt 300.
Fläckig inlaga, papperslagningar, enstaka förluster, 9 blad i handsriven kopia.
Collijn spalt 300.