ACKJA / ÅKACKJA, trä, samisk, 1800-tal.

219555. ACKJA / ÅKACKJA, trä, samisk, 1800-tal.

Skurna geometriska mönster längst sidorna. Träpluggad. Daterad 1816.

Längd 174, bredd 41, höjd 36.

Bruksslitage, sprickor, äldre lagning med järn fram till.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 174, bredd 41, höjd 36.

Antal besök: 5 427