PARTI SILVER, 8 delar, bland annat mockakanna, ljusstakar, saltkar, 1900-tal.

219340. PARTI SILVER, 8 delar, bland annat mockakanna, ljusstakar, saltkar, 1900-tal.

Mockakanna, svensk importstämpel, höjd 12,5 cm.
Gräddkanna, höjd 6, sockerskål, höjd 5 cm, T.Eldh 1968.
2 saltkar med glasinsatser, höjd 2 - 2,5 cm.
Miniatyrkanna, GAB, 1981, total höjd inklusive hänkel 5 cm.
1 par ljusstakar med fylld fot, höjd ca 11 cm.

Vikt: 413 gram (exklusive ljusstakar och glasinsatser).

Slitage, skador, bucklor, glasinsats med nagg, miniatyrkanna saknar lock.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 554