GUSTAF DANIEL LORICHS (1785-1855): Tusch, signerad, KNUT OLIVECRONA (1800-talets början): Blyerts, varav två signerade, OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): 6 tuschteckningar, osignerade.

2190006. GUSTAF DANIEL LORICHS (1785-1855): Tusch, signerad, KNUT OLIVECRONA (1800-talets början): Blyerts, varav två signerade, OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): 6 tuschteckningar, osignerade.

Studie av gammalt lövträd, trädstudier, Landskapsmotiv med figur, ca 9,5-16 - 35x21 cm, Lorichs har proveniens Einar Perman, Stockholms Auktionsverk 20 sept 1982 nr 7689, Olivecrona har proveniens Stockholms Auktionsverk 1 okt 1973, nr 6365, de oidentifierade har a tergo stämpel Christian Hammer Stockholm.

Gulnade, veck, delvis monterade på kartong.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 387