POUL HENNINGSEN. PH-stol. PH Möbler.

2185594. POUL HENNINGSEN. PH-stol. PH Möbler.

Design: 1932. Förkromat stålrör, diameter 25 mm. Hallingdal sitsöverdrag från Kvadrat i ull i ljusgrått och svart.
Signerad med PH Furniture och numrerad (No.104).

cca H 69 cm x B 52,5 cm x D 45 cm x Sh 47,5 cm.

smärre tecken på slitage.

Poul Henningsen (1894–1967)

Gör en kostnadsfri värdering!

smärre tecken på slitage.

Poul Henningsen (1894–1967)

Antal besök: 1 711