2185594. POUL HENNINGSEN. PH-stol. PH Möbler.
Design: 1932. Förkromat stålrör, diameter 25 mm. Hallingdal sitsöverdrag från Kvadrat i ull i ljusgrått och svart.
Signerad med PH Furniture och numrerad (No.104).