Pärlcollier, pärlimitation, operalängd ca 118cm. Broscher, 2 st i låghaltigt silver. Örhängen i låghaltigt silver med markasiter och pärlimitation, skruvmekanism.
Bruksslitage. Mindre repor. Mindre färgbortfall på örhängen.