Konverterad från flintlås till slaglås, halvstock.
Kaliber 20 mm.
Lås märkt MM.
Pipa med tillagd siktskåra.
Mässingsdetaljer märkt med krona samt numrering 1560. Stock även märkt 1560 IS.
Stock med lock i mässing för kulor / fetlappar.
Längd ca 128 cm.
Slitage, märken i trä samt enstaka skador.
Kaliber 20 mm.
Lås märkt MM.
Pipa med tillagd siktskåra.
Längd ca 128 cm.