BORDSPENDYL, trä och alabaster, 1800-tal.

2164841. BORDSPENDYL, trä och alabaster, 1800-tal.

Stor bordspendyl, svärtat trä, kolonner i alabaster, skurna detaljer i form av kapitäl, dekorelement i mässing. Pelargång med spegelglas och intarsia. 1800-talets andra hälft.
Höjd 60 cm
Längd 35 cm
Djup 15 cm.

Renoverat, kompletterat. Förgyllning senare, örn i mässing. En alabasterkolonn med skada, se bild. Fungerade ej vid inskrivningstillfället, ingen funktionsgaranti lämnas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 60 cm
Längd 35 cm
Djup 15 cm.

Antal besök: 772