OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. olja på duk, monogramsignerad, sekelskifte 18/1900-tal, By med folkliv.
215975. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. olja på duk, monogramsignerad, sekelskifte 18/1900-tal, By med folkliv.
50 x 72 cm.
Belyst med UV-ljus, osynligt märkt: vänster hörn upptill "DR JETEL" och höger hörn upptill "Jetel".
Proveniens: dödsbo efter doktor Georg Jetel, Falköping, ursprung Tjeckien.
50 x 72 cm.