21592. TAKLAMPA, jugend, enligt uppgift Böhlmarks, tidigt 1900-tal.
Stomme i mässing. Bottenkupa i slipat glas. Total höjd ca 90 cm.
En monteringsskruv saknas. Bottenkupa med kantnagg och mindre spricka. Frostad mittkupa troligen ej original. Borrade hål för elektricitet i topp.