BÄLTE, förgyllt silver, Indien.

2158925. BÄLTE, förgyllt silver, Indien.

Längd 84 cm, vikt ca 218 g, kontrollstämplad Ossian Hopea Borgå 1977

Ur Oppi Untrachts privata samling

Tillsammans med sin fru Saara Hopea reste Oppi Untracht på 1960-talet omkring i Indien och Nepal för att dokumentera och fotografera traditionella smyckena. Han anskaffade under deras resor en stor privat smyckessamling som ställts ut i Finland och Sverige.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 414