En svensk bajonett m/94-14 till geväret med samma nummer samt till K-pist m/45 C.
Bärläder saknas.
Totallängd ca 48,5 cm, klingans längd år ca 33 cm.
Bajonetten är stämplad med ett krönt ankare och EJ AB och tillverkad i Eskilstuna.
På parerstången är det stämplat A 2 (Göta Artillerireg. 1794-1962 förlagt i Göteborg) samt numret 942.
Baljan är stämplad med I.2 ( Göta Livgarde 1809-1939 förlagt i Stockholm) samt numret 808.
Säkringsspärren på bajonetten fungerar.
Begagnat bruksslitage, lite repor samt lite ytrost.
Bärläder saknas.