BAJONETT m/1896, Sverige.

BAJONETT m/1896, Sverige.
2154162. BAJONETT m/1896, Sverige.

En bajonett till det svenska geväret m/ 1896 samt karbinen m/ 38 och automatgeväret m/ 42.
Totallängd inkl.balja och bärläder är ca 39 cm, klingans längd är ca 21 cm.
Bajonetten är stämplad med EJ AB samt ett krönt ankare vilket visar att den är tillverkad i Eskilstuna, den är även numrerad med siffrorna 690.
Baljan är också kronmärkt.
Bajonetten är även försedd med låsbleck.
Både balja samt bajonett är påmålad med svart färg.

Begagnat bruksslitage, lite ytrost.

Gör en kostnadsfri värdering!

Baljan är också kronmärkt.

Antal besök: 1 042