MATSALSBORD, senempir, 1800-talets mitt.

214892. MATSALSBORD, senempir, 1800-talets mitt.

Fanerat med pyramidmahogny, fottrissor av mässing. Diameter 149, höjd 66 cm. Tre senare iläggsskivor i pyramidmahogny med sarg. Med dessa blir bordet 149 x 290 cm. Ytterligare 2 skivor av furu finns. Total längd med alla skivor 400 cm.
Proveniens: ursprungligen från Duseborg Herrgård, Östergötland.

Mindre repor och slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mindre repor och slitage.

Antal besök: 2 352