214260. GOLVSKÅP, GUSTAVIANSKT, 1700-tal.
Nederdel med tre lådor. Ovandel med öppningsbara dörrar. Inner del med hyllplan samt skedhylla. Tandsnittsdekor. Två-delat. Original lås samt nyckel. Underliggande delvis blågrå färg. Höjd 177 cm. Längd 90 cm. Bredd 47 cm.
Lådbottnar senare. Senare bemålning. Fotlist senare. Åldersslitage.