VÄGGUR, "Wiener-regulator", omkring 1800-talets slut.
2137622. VÄGGUR, "Wiener-regulator", omkring 1800-talets slut.
Försedd med glas i fasaden, pendel synlig. Vitemaljerad urtavla, pendel och lod i mässing. Blankpolerad. Nyckel finns.
Höjd 98 cm
Bredd ca 39 cm
Djup ca 13 cm.
Ej funktionstestad, ingen funktionsgaranti lämnas. Fanérskador. List på kortsida saknas, samt lös list insida dörr.
Höjd 98 cm
Bredd ca 39 cm
Djup ca 13 cm.