MATTA, orientalisk, handknuten, persisk signerad daterad Hamadan, cirka 331 x 105 cm.
213757. MATTA, orientalisk, handknuten, persisk signerad daterad Hamadan, cirka 331 x 105 cm.
Äkta persisk handknuten Hamadanmatta även kallad Hamedan. Signerad och daterad. Tillverkad i Hamadan av mästare. Stiliserat detaljritk mirr-bottenmönster med rostblå botten. Lugg av 100% ren ull. Mattan är professionellt tvättad och återställd.