GRUBACS, CARLO. (Dalmatien 1802 - 1878 Venedig) - ”Il Redentore i Venedig” - olja/duk. 26,5 x 33 cm.

213679. GRUBACS, CARLO. (Dalmatien 1802 - 1878 Venedig) - ”Il Redentore i Venedig” - olja/duk. 26,5 x 33 cm.

Signerad nere till vänster: C. Grubasc. A tergo två galleri nr. ram.
Litteratur: Thieme/Becker, 15, sid: 118.
1800-talets arkitektoniska målare som arbetar i Venedig, mest känd för sin finmålade småformat Venedig vedute.

Något restaurerad, i området av himlen och kupolen, på kyrkans trappor och på vänster gondolier.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 146