NEUPER, KLAUS. (Nürnberg 1949 - 2007 på semester i Grekland) - ”House of Friends” -.
213476. NEUPER, KLAUS. (Nürnberg 1949 - 2007 på semester i Grekland) - ”House of Friends” -.
tempera och gips/duk. 56 x 75 cm A tergo signerad, daterad och betitlad: Neuper 2002.
Neuper studerade vid Konsthögskolan i Nürnberg. Tilldelades flera nationella och internationella konst- och sponsringsutmärkelser. Professor vid Kölns yrkeshögskola sedan 2003. Han skapade abstrakta strukturella bilder och collage, där han införlivade föremål från vardagen.