ÉMILE GALLÉ. Lampfot, överfångsglas, Nancy, Frankrike, omkring år 1900, signerad.

212848. ÉMILE GALLÉ. Lampfot, överfångsglas, Nancy, Frankrike, omkring år 1900, signerad.

Första perioden. Överfångsglas i blått mot vit samt gul fond. Syramatterad bakgrund och polerat överfång med rika detaljer. Graverad signering.

Höjd 22,5 cm, diameter 11,3 cm.

Bruksslitage, ytliga repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage, ytliga repor.

Antal besök: 1 243