SHAMSHIR, persisk, omkring 1800.

2127361. SHAMSHIR, persisk, omkring 1800.

Fågelhuvudformad kavel i 21-22 karats guld med floral dekor, parerstång i stål med koftgari, svängd damaskerad klinga, balja med inlagda turkosbitar, rött och grönt glasfluss innefattat i guld, stålbeslag med koftgari, längd ca 92 cm

Proveniens: Den svenska samlaren Herman Jakell (1890 - 1970), därefter i arv.

Slitage, skador, bortfall.

Tema

Vårens vapenauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, skador, bortfall.

Tema

Vårens vapenauktion

Antal besök: 9 187