Fågelhuvudformad kavel i 21-22 karats guld med floral dekor, parerstång i stål med koftgari, svängd damaskerad klinga, balja med inlagda turkosbitar, rött och grönt glasfluss innefattat i guld, stålbeslag med koftgari, längd ca 92 cm
Proveniens: Den svenska samlaren Herman Jakell (1890 - 1970), därefter i arv.
Slitage, skador, bortfall.
Slitage, skador, bortfall.