Docka, Lilli, sent 1950-tal, Reinhard Berthier, Greiner & Hausser Gmbh, Tyskland, tillverkningsperiod 1955-64, polystyrene, målat ansikte, originalkläder, höjd ca 19 cm
Bild-Lilli var ursprungligen en tecknad figur, av Reinhardt Boythien för tidningen Bild-Zeitung, 1952.
Produktionen av dockan startades av Hauser Elastolin i Tyskland 1955, och är förebilden till Barbie.
Åldersrelaterat slitage, färgavskav samt smärre micronaggar.