PARTI TENN. Ljusstakar och skål. 3 delar. BP, Hudiksvall och J.L. Hultman, Stockholm, 1929 och 1937.

212538. PARTI TENN. Ljusstakar och skål. 3 delar. BP, Hudiksvall och J.L. Hultman, Stockholm, 1929 och 1937.

Skål på fot med genombrutna hänklar och graverad dekor, höjd 12 cm
Stämplad tenn, tre avhuggna gethuvuden för Hudiksvalls stadsvapen, BP, C8 (1929)
Ett par ljusstakar med parsatta ljushållare med bladverk, voluter höjd 14 cm
Stämplade svenskt tenn, J.L.H ( JL Hultman), L8 (1937).

Bruksslitage
En ljushållare delvis nedsmält.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage

Antal besök: 3 469