2122856. MAREK BRAUN (GEB. 1970). Bara en tjej.
Marek Braun (f. 1970), Just a Girl, blandteknik med akryl, sprayfärg och markör på polyesterväv, 2022, signerad och daterad, åter signerad på baksidan, daterad, betitlad och stämplad med konstnärens stämpel, ca. 90 x 155 cm
Marek Braun bor och arbetar som frilansartist i Hamburg. Det moderna multimediasamhället fungerar som en inspirationskälla för honom, garnerad med en massa punk och humor.