En tygmästarlåda för mätning av gastryck samt slitage på räfflor och bommar till en 10,5 cm fältkanon.
Kanonen tillverkades av Bofors och exporterades till en mängd länder.
Texten på lådan är på nederländska men exporten till Holland stoppades av det 2:a världskriget
Stämplar på vissa ställen är prydda med ett H så lådan kan ha varit på väg dit.
Andra stämplar på utrustningen samt texten på innehållsförteckningen är på tyska.
Verktygen bär Bofors logotype.
Lådans mått är ca 65 cm bred, ca 39 cm djup, ca 24 cm hög.
Begagnat bruksskick.
Begagnat bruksskick.