VAS, glas, "Afrikanska", Vicke Lindstrand, Kosta Glasbruk, ca 1952, signerad.

211491. VAS, glas, "Afrikanska", Vicke Lindstrand, Kosta Glasbruk, ca 1952, signerad.

Martelé-slipad och frostad dekor.
Signerad "Vicke Lindstrand , Kosta, LS 580".

Höjd ca 40 cm.

Bruksslitage, smärre repor, mikroskopisk tillverkningsdefekt vid ena ringen på foten. Smärre damm längst ned i botten. Inga beläggningar eller kalkavlagringar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 40 cm.

Antal besök: 2 575