VAS, glas, "Afrikanska", Vicke Lindstrand, Kosta Glasbruk, ca 1952, signerad.
211491. VAS, glas, "Afrikanska", Vicke Lindstrand, Kosta Glasbruk, ca 1952, signerad.
Martelé-slipad och frostad dekor.
Signerad "Vicke Lindstrand , Kosta, LS 580".
Höjd ca 40 cm.
Bruksslitage, smärre repor, mikroskopisk tillverkningsdefekt vid ena ringen på foten. Smärre damm längst ned i botten. Inga beläggningar eller kalkavlagringar.
Höjd ca 40 cm.