En bajonett som förekom i de flesta länderna som ingick i Warszawapakten 1955-1991.
Den utvecklades ursprungligen i Sovjetunionen vid de två fabrikerna Tulski Oruscheiny Zavod samt Ischmech vilken den senare är mest känd för Mosin-Nagantgeväret samt Makarovpistolen,
Exemplaret i auktionen är troligen av modellen 6Ch4 vilken användes till AK-47 samt AKM,
bajonetten licenstillverkades i ett tiotal länder bl.a DDR,Egypten, Polen samt Kina.
Den är försedd med taggtrådsklippare samt är enkelslipad.
Totallängd ca 33 cm, klingans längd ca 15 cm.
Bajonetten är numrerad på bägge sidorna och baljan är numrerad på ett ställe
En otydlig stjärna är inristad i baljan.
Begagnat bruksslitage, lite skavd samt lite ytrost.