PARTI SILVER och METALLFÖREMÅL, 6 delar, bl.a oljelampor, gräddkanna och ströare, 1800-tal.
210929. PARTI SILVER och METALLFÖREMÅL, 6 delar, bl.a oljelampor, gräddkanna och ströare, 1800-tal.
1 st gräddkanna, silver, nyrokoko, höjd 13,7 cm. Vikt 77 gram. 1864.
2st oljelampor, mässing och patinerad brons, längd 8,5 - 15 cm.
1 st ströare i form av fisk, nysilver samt glas, längd ca 9,5 cm.
1 st nåldyna i form av gris, brittaniametall, längd 9 cm.
1 st sigill, patinerad mässing, "W", höjd 8,3 cm.
Bruksslitage. brännarfäste till en oljelampa samt kork till ströaren saknas.