210499. ZENITH FICKUR. Omkring 1900.
Stämplad 800 silverfodral 2500604/8818 numrerad. Silver rörelse bostäder täcka ref. ”Grand Prix Paris 1900... Balanseringskompens/Spiral Breguet ”. Arkiv nr 1183738. Vit emalj urtavla infälld i mitten med arabiska timmar, minut dot index och små sekunder. Klockan är inte igång. Doublé chatelaine. Diameter.. 5,5 cm.
Emalj urtavla något repad och med liten flisning på kanten. Lös glasram.