2098910. KÖCKRITZ. Målning, St Bartholomae.
Köckritz, målning, S:t Bartholomä, olja på duk. Skildring av pilgrimsfärdskyrkan på västra stranden av sjön Königssee på Hirschauhalvön framför en bergskedja, signerad längst ner till vänster, 59x78cm (74x96cm).