209622. STOLAR. "Sjuan". 4 st. Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Danmark. 1978.
Stapelbara stolar ur Serie 7 - 3107 i vitlackerad ask, ben av förkromade stålrör och tygklädsel
Designad 1955
Rygghöjd 75 cm, sitthöjd 42,5 cm
Bredd 45,5 cm
Sittdjup 37 cm
Ettikettmärkt FH, Made in Denmark 1978 by Fritz Hansen
Danish Furnituremakers Control
Arne Jacobsen 1902-1971.
Bruksskick, repor, fläckig klädsel
En stol med avslag på ryggbricka.
Designad 1955
Bredd 45,5 cm
Sittdjup 37 cm
Arne Jacobsen 1902-1971.