TRE FICKUR, Zenit, ca. 1920, Hela, omkring 1900 samt fickur.

209378. TRE FICKUR, Zenit, ca. 1920, Hela, omkring 1900 samt fickur.

Zenit, ca. 1920. 0.800 silverfodral, halvmåne och krona, motorvänd, förgyllda kanter. Urverk: mässing, kornig, halvplåt, manuell, signerad, urtavla: emalj, Arabian hours, Verk nr.: 1075576, Boett nr.:2545562/6494, totalvikt ca. 84 g
Hela, omkring 1900. Silverfodral med förgylld kant och metallskyddskåpa. Urverk: kornad mässing, förgylld, brorörelse, manuell, emalj urtavla, arabiska timmar. arbete: stämplad med fyr och ”HELA”
Totalvikt ca.. 68,5 g
fickur Försilvrad, initialer ”JF”. Gå. Nr.: 33289/36985, verk stämplat, Def. Nyckellindning, nyckel saknas.

Alla 3 klockor är igång, ingen garanti på funktion, ibland i stort behov av reparation!

Gör en kostnadsfri värdering!

Totalvikt ca.. 68,5 g

HannoVerum
Antal besök: 2 946