FATTIGMANSKRONA, allmoge, Dalarna. 17/1800-tal.

209328. FATTIGMANSKRONA, allmoge, Dalarna. 17/1800-tal.

Tolv ljusarmar. Stomme svarvat trä med armar och ljushållare av järn . Höjd 110 cm. Lampa utan kedja och arm, höjd 40 cm.

Slitage. Anlupet. Märken. Senare kedja.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 954