209294. STOLAR, 7 st. Ek, "Calmare Nyckel", Carl Malmsten, Åfors Möbler, 1900-tal.
Tygklädda sitsar, stolarna är brännmärkta
Ryggstödets höjd 91 cm, sitthöjd 44-45 cm.
Ett ryggstöd med lagning på översta spjälan, samt en spjäla vid stolsbenen med lagning, två stolar lite rangliga, tyg med fläckar.