PARTI ALLMOGE. Skäktekniv, krus. 1800/1900-tal.

208797. PARTI ALLMOGE. Skäktekniv, krus. 1800/1900-tal.

Skäktkniv i bemålat utskuret trä, metallskodd, längd 63 cm
1 st saltglaserat krus, Höganäs 8 L
1 st mässingskrus med dekor av band, höjd 11,5 cm
1 st strykjärn i järn med gravyr och trähandtag, längd 14 cm.

Bruksskick, repor, bucklor
Skäkta med spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksskick, repor, bucklor
Skäkta med spricka.

Antal besök: 1 447