208709. BÄLTE/BRUDBÄLTE, förgyllt silver, Osmanska imperiet, omkring år 1900. Vikt 304 gram.
Bältesspänne med rikt filigranarbete, flätade förgyllda silvertrådar. Stämplar på spänne hålbeslag.
Längd 92 cm, bredd 3,5 cm.
Brukssitage, enstaka, utstickande trådar.