SAMEBÄLTE , nordlig typ, 1900-tal.

2080233. SAMEBÄLTE , nordlig typ, 1900-tal.

Samebälte av mässing och läder, nordlig typ,
Stämplad G.B och G.Blomqvist
Bälten av liknande typ tillverkade av Gustav Johansson Blomqvist i finska Vörå, bars av finska bönder både i Sverige och Finland, bland annat i Värmland och Österbotten.
Längd ca 90 cm.

Ett flertal hängen saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Stämplad G.B och G.Blomqvist
Längd ca 90 cm.

Ett flertal hängen saknas.

Antal besök: 1 037