207623. MATTALLRIKAR/ASSIETTER i porslin. 12 st. 2:a och 3:e sortering. "Musselmalet" Helblond. Royal Copenhagen, Danmark.
Porslin med dekor i musselmalet och gallerkant (Helblond)
6 st mattallrikar, diameter 23 cm
6 st förrättstallrikar, diameter 19,5 cm
Stämplade 1086.
Bruksskick
1 st förrättstallrik, 2:a sortering
5 st förrättstallrikar, 3:e sortering
1 st mattallrik, 2:a sortering
5 st mattallrikar 3:e sortering.