CLAUS BERGEN. (Stuttgart 1885 - 1964 Lenggries) - ”Detalj från Skagerrak slaget den 31 maj 1916" - olja/duk. 55 x 82,5 cm Signerad, daterad och inskrivet nere till höger: Claus Bergen - augusti 1919 München. Oinramad.
207447. CLAUS BERGEN. (Stuttgart 1885 - 1964 Lenggries) - ”Detalj från Skagerrak slaget den 31 maj 1916" - olja/duk. 55 x 82,5 cm Signerad, daterad och inskrivet nere till höger: Claus Bergen - augusti 1919 München. Oinramad.
Litteratur: Vollmer, 1, s.178; Hormann/Klien, Claus Bergen. Marin målare över fyra epoker, 2002. Tysk marinmålare, upprepade gånger tilldelade priser, som vann priser under 1. Första världskriget arbetade som krigsmålare för den tyska havsflottan. Hans bilder av Skagerrak-striden har ett högt äkthetsvärde. Ombord på S.M.S. Margrave, han hade personligen deltagit i sjöstriden, från vilken han gjorde en serie skisser och målningar.