SERVISDELAR i flintgods. 57 st "Japan". Rörstrand.

206887. SERVISDELAR i flintgods. 57 st "Japan". Rörstrand.

Flintgodsservis med polykrom dekor av stiliserade japanska exteriörer, blommor och förgyllningar.
Hänklar i form av löv
18 st mattallrikar, diameter 26 cm
12 st djupa tallrikar, diameter 26 cm
17 st assietter, diameter 21,5 cm
1 st terrin med lock och 2 genombrutna hänklar, höjd 16,5 cm
1 st soppterrin på fat med genombrutna hänklar, höjd 25 cm
1 st fat, längd 43,5 cm
1 st fat, längd 37 cm
1 st fat, längd 31 cm
1 st fat, längd 28 cm
1 st skålfat med 2 genombrutna hänklar, längd 23,5 cm, höjd 5,5 cm
1 st snäckformat fat, längd 10,5 cm
1 st fiskfat med separat avrinningsgaller, längd 61,5 cm, bredd 29 cm
1 köttfat på ben, längd 48,5 cm, bredd 40 cm.

1 st mattallrik med nagg under kanten
1 st assiett med nagg under kanten, 1 st med spricka
1 st djup tallrik med smärre bortfall undersida.

Gör en kostnadsfri värdering!

Hänklar i form av löv
1 st fat, längd 43,5 cm
1 st fat, längd 37 cm
1 st fat, längd 31 cm
1 st fat, längd 28 cm

Antal besök: 1 402