Olika mästare. 2 st. stämplade L. Sundström, Östersund, 1879 samt 1882, längd 21 cm. 1 stämplad Nils J. Helldahl. Östersund, 1856, längd 22,5 cm. 1 stämplad C.A Serander, Sundsvall, 1870, längd 21,5 cm. 1 stämplad O.A. Fernqvist, Sundsvall, 1839, längd 21 cm. 1 stämplad J. Holmberg, Sundsvall, 1866, längd 23 cm. 1 stämplad Lars Löfgren, Hudiksvall, 1841.
Teskedar, 6 st, silver, bl.a. 2 stämplade Neass, Norge, 1861. Längd 13-14 cm. Otydliga stämplar.
Slitage.
Slitage.