2052928. JOSEF DEDERICHS. Målning, Breaking Horses.
Josef Dederichs (1873-1948/58), målning, Breaking Horses, olja på duk. Skildring av ett molnigt yttre med sex hästar i en paddock, korsar ett staket, signerad längst ner till höger, 78x108cm (97x126cm).