204617. KRUKA I MIDCENTURY DESIGN. mässing, försilvrad. Troligen Tyskland, 50-60-tal.
Slätväggig kropp i rak design. 2 koniskt avsmalnande kärldelar med sidled fäst handtag och pip dras ut ur kroppen.
Höjd 24cm maximal diameter 14 cm.
Tecken på ålder och användning.