Biedermeier soffa, Centrala Tyskland, omkring 1830.
2043769. Biedermeier soffa, Centrala Tyskland, omkring 1830.
Mahognyfanerad på barrved. Räfflad ram, kantad på sidorna av broschyrer i rektangulära reserver, på räfflade, hornhinnliknande fötter. Böjda stöd i akantusblad fäst voluter avsmalnande. Rak ryggstöd HxShxBxD: 84,5 x 47 x 183 x 67 cm.
Tecken på slitage, delvis Faner förluster på kanterna av stöden och fötterna, ytorna kraftigt bleka, möbeltyg slitna och färgade.