DOCKBARNVAGN med docka. A.W. Nilssons fabriker, Malmö. 1900-talets mitt.

204280. DOCKBARNVAGN med docka. A.W. Nilssons fabriker, Malmö. 1900-talets mitt.

Dockvagn i liggvagnsmodell, grönmålat trä med metallchassi och sufflett. Chassi går att koppla bort. Brickmärkt Aktiebolaget A.W. Nilssons fabriker, Malmö
A.W. Nilssons fabrik låg i Malmö, senare i Kristianstad och tillverkade förutom barn- och dockvagnar, stålmöbler, kirurgiska möbler och dentalmöbler. De tillverkade barnvagnar mellan 1855 och ca 1975. Köptes senare upp av Brio.
Höjd vagn, 41,5 cm
Höjd till handtag, 66 cm
Bredd 28 cm
Längd 54 cm
Docka i celluloidplast med hemmasydda byxor, virkad kofta, basker med Sverigebeteckning och skinnskor
Docka, längd 47 cm
Sängkläder och klädombyte medföljer.

Docka i bruksskick med trasigheter och omplåstring på huvud och armar
Vagnen med bruksslitage och utbytt däck på framhjul samt avskavningar och repor. Suffletten med trasiga hörn.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd vagn, 41,5 cm
Höjd till handtag, 66 cm
Bredd 28 cm
Längd 54 cm
Docka, längd 47 cm

Antal besök: 3 361