Karta över Sovjetunionens historiska utveckling fram till 1960-tal. Utgiven av Flemmings Verlag, Hamburg. Montage för upphängning.
Mått: ca. 254 x 190 cm, fullständig längd 268 cm.
Slitage, revor och fuktpåverkan.