SKÅLAR I CELADON. Familie Rose. Kina. 1800/1900-tal.

203512. SKÅLAR I CELADON. Familie Rose. Kina. 1800/1900-tal.

Skålar med polykrom emaljerad dekor mot celadon-bakgrund
Motiv i familie rose med blommor i rosa, gult
1 st höjd 6,5 cm
1 st höjd 5,5 cm.

Bruksskick med tillverkningsdefekter
Större skålen med spricka och nagg på foten.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st höjd 6,5 cm
1 st höjd 5,5 cm.

Antal besök: 1 389