CARL KYLBERG (1878-1952). "Sorgsna tankar" 1934. Olja på duk.

203496. CARL KYLBERG (1878-1952). "Sorgsna tankar" 1934. Olja på duk.

Signerad Kylberg. 56 x 61 cm.
Ramen utförd av konstnärens hustru Ruth.

Proveniens
Disponent Helge och Fru Violet Byström. Därefter i arv inom familjen.

Utställningar:
Nordiska Konstförbundet, svenska sektionen 1935, kat.nr 32
Retrospektiv utställning, Konstakademien, Stockholm 1937, kat.nr 165
Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1946, kat.nr 116
Riksförbundet för bildande konst. Utställning 143
Minnesutställning Liljevalchs Konsthall 1954 katnr 91
Kunstforeningen Köbenhavn 1956 Kat.nr 32
Fyns stifts kunstforening Odense jan-febr. 1957

Litteratur:
Knyphausen, Brita; Carl Kylberg, Allhelms förlag Malmö 1965. Katalognr 184, sid 253.

Färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Signerad Kylberg. 56 x 61 cm.

Proveniens

Utställningar:

Litteratur:

Färgbortfall.

Antal besök: 4 404