VAS, "Tusen Fönster". Höjd 15,5 cm SKÅL, märkt "Orrefors - Sweden". Höjd SKÅL, signerad Lars Hellsten, diameter 30 cm.
Slitage, Tusen Fönster med smärre nagg.